Válogatás az elmúlt 130 év legnépszerűbb karácsonyi játékaiból – 3. rész
Manapság a játékboltok kínálatai szinte végeláthatatlanok, így a szülőknek könnyű dolga van, ha karácsonyi ajándékot szeretnének venni gyermeküknek. De vajon minek örültek a lurkók tíz, húsz, harminc, sőt, százhúsz évvel ezelőtt? Négyrészes sorozatunk harmadik epizódjában a 60-as évektől 1990-ig tekintünk vissza a múltba.
1960-1990 – A fiúk Barbie-jától és a magyar világsikerig
Az 1960-as évek több olyan játékkal is megörvendeztette a világ gyermekeit, amik évről-évre igazi őrületet váltottak ki és karácsonyi slágerajándékokká váltak. Ezek közül is a leginkább a G.I. Joe (A Government Issue, azaz kormányzati ügy kifejezés rövidítése) akciófigurák „ütötték”. A műanyag katonafigurák megalkotása egybeesett a hidegháború hajnalával, a jó ügy szolgálatában álló kemény, eltökélt katonákat személyesítették meg.
Az első G.I. Joe figurák gyalogos, tengerész, pilóta és matróz változatban voltak elérhetők. A bábuk hatalmas őrületet váltottak ki a kisfiúk körében, kisvártatva megkapták a „fiúk Barbie-ja” titulust is. A G.I. Joe volt az első játékfigura, amelyről képregényt mintáztak, rajzfilmsorozatot és videojátékot is kapott, sőt, egész estés mozifilmet is forgattak róla.
Az évtized kiugróan népszerű játékai közé tartozott még a mágikus rajztábla, amelynek modern változata ma is kapható és ugyanolyan szívesen játszanak vele a gyerekek. Ennek érdekessége, hogy az 1964-es Nemzetközi Játékvásáron mutatták be először Németországban, ám komoly bukás lett a dolog vége. A játék feltalálója, a francia Arthur Granjean ekkor elkeseredettségében eladta a licencet az amerikai The Ohio Art Co. nevű cégnek, a rajztábla pedig kisvártatva hatalmas sikerrel robbant be.
Az amerikai szakíró, Mo Elinzano gyűjtésében az egyik legszembetűnőbb, hogy – nyilvánvalóan a gazdasági és egyéb különbségeknek is köszönhetően – tőlünk nyugatabbra, kiváltképp pedig a Tengerentúlon sokkal gyorsabban fejlődött a játékipar is. Ennek tulajdonítható be, hogy a 70-es évek két legnépszerűbb játéka egyaránt a korát jóval megelőző darab volt.
A világ egyik első videojátéka, a Pong elképesztő sikert aratott. 1972-ben az Atari nevű cég dobta piacra, meglepő módon először utcai játéktermekben, szórakozóhelyeken állították csatasorba őket. A pofonegyszerű játék gyakorlatilag egy felülről nézett pingpong volt, a két ütővel kellett terelgetni a labdát, amíg az egyik játékos nem hibázott. A Pong valóságos hisztériát váltott ki, kígyózó sorok álltak előtte, hogy sorra kerülhessenek. A sikeren felbuzdulva az Atari mindössze két évvel később elkészítette a játék otthoni verzióját, ami tulajdonképpen az első igazi videojátéknak számított és milliónyi gyerek fohászkodott azért, hogy a karácsonyfa alatt találja becsomagolva.
A másik hatalmas kedvenc a Speak and Spell nevű játék volt, amely a maga nemében szintén úttörőnek számított, hiszen ez volt az egyik első kézi elektronikus játék. Lényege egy klaviatúra és egy pici kijelző volt, amelyre kiírhatók voltak szavak, ezeket pedig a gép elismételte. 1978-ban dobták piacra készségfejlesztő céllal, amit el is ért, hiszen óriási kedvenc lett a gyermekek körében, akik szívesebben tanultak nyelvtant is, ha egy Speak and Spellt foghattak a kezükbe.
Az 1980-as évek rengeteg új játékcsodával gyarapította a gyerekszobák polcait, de hiába bűvölte el a lányokat az Én pici pónim, és hódították meg a fiúkat az alakváltó Transformers bábuk, mégis egy magyar találmány az, amely megbabonázta a világot, mégpedig a Rubik-kocka.
Ezt a csodás logikai játékot 1974-ben találta fel ifjabb Rubik Ernő, akit méltán nevezhetünk polihisztornak, hiszen szobrászként, építészként, formatervezőként, belsőépítészként és játéktervezőként is tevékenykedett. Az általa megalkotott, 3x3 elemből álló többszínű kocka elődjének az 1878-ban Sam Lloyd által feltalált 15-ös tologatós rejtvényt tartják, ami azonban még csak kétdimenziós volt.
A Rubik-kocka 1974-ben indult el hódító útjára hazánkban, hogy aztán kisvártatva mind többen és többen szánjanak rá akár hosszú hónapokat is, hogy az összekevert kocka összes oldalát egyszínűvé varázsolják.
Az Egyesült Államokba csak jelentős késéssel, 1980-ban érkezett meg a bűvös kocka, ám szinte pillanatok alatt hatalmas sikerré, végül pedig az évtized egyik legnépszerűbb játékává vált, természetesen karácsonykor adták el belőle a legtöbbet. A kocka népszerűsége máig töretlen, azóta pedig már számos újabb Rubik-játék látott napvilágot, a legprofibbak pedig évente a Rubik-világbajnokságon tehetik próbára tudásukat. Popularitását még az sem tudta elhomályosítani, hogy 1988-ban piacra dobták a Nintendót, az első igazán komoly játékkonzol volt, és már a megjelenés évében nagyjából 1,7 milliárd (!) darabot adtak el belőle.
Fotó: jatekanno.hu, Wikipedia